Na slovenskej politickej scéne môžeme sledovať zaujímavé predstavenia. Na stredopravom spektre a celkovo v opozičnom tábore sa predháňajú, kto získa oskara trápnosti. Bola by to dobrá fraška na zasmiatie, keby nešlo o vážne veci a o budúcnosť nás všetkých. Nie len tých rozprávkovo bohatých, ale aj tých naozaj chudobných. A že ich tu máme dosť. Veď viac ako milión pracujúcich ľudí na Slovensku zarába v čistom nenej ako 600 eur mesačne – pravá pracujúca chudoba. Vo fungujúcich demokraciách presadzuje zlepšenie života chudobných ľudí ľavica. Mám na mysli moderné stredoľavé politické strany, modernú sociálnu demokraciu. A ako je to u nás?
Vládna strana Smer sa už dávno spreneverila ideálom modernej ľavice. Ústami jej predsedu nenávratne skĺzla do neakceptovateľnej roviny extrémizmu a šírenia nenávisti. Veľmi nepresvedčivo pôsobia aj snahy o vylepšovanie imidžu zo strany europoslancov a europoslankýň, či bábkového predsedu vlády. Iba niektorí z nich sa v minulosti prejavili principiálne, a … v Smere skončili. Spomeniem napríklad Borisa Zalu, predsedu prvej skutočnej Sociálnodemokratickej strany na Slovensku (v roku 1992 sa vzdal funkcie predsedu v prospech Alexandra Dubčeka). Neakceptovateľné je oligarchické pozadie Smeru a prepojenia na podozrivé osoby. Táto strana má úplne iné starosti, než riešenie postupnej izolácie sociálne slabšieho obyvateľstva, štátom ničených živnostníkov a malých podnikateľov, vykradnutého zdravotníctva, v ktorom na ich šafárenie doplácajú najmä starší, dlhodobo chorí a sociálne slabí občania. Zaoberajú sa len svojím prospechom, bežným ľuďom pred voľbami predvádzajú len treťotriedne hry a predhadzujú odrobinky chleba.
V posledných prezidentských voľbách sa síce objavila iskierka nádeje v podobe ľavicového kandidáta, ktorá mohla u pracujúcich ľudí na a za hranicou chudoby vzbudiť očakávania smerom k nadchádzajúcim parlamentným voľbám, iskierka však rýchlo zhasla. Tu už totiž nemôže ísť o „one man show“. Potreba spolupráce a spájania ľudí je v straníckej politike nevyhnutným predpokladom úspechu. Strana má byť spoločenstvom osobností, ľudí, vyznávajúcich podobné hodnoty, ktorí ponúknu voličom svoje ideály a videnie sveta, svoj program. Nie je však vôbec jedno, aký program to bude, aké ideály to budú. Keď Socialisti.sk bombasticky prezentujú tzv. spájanie ľavicových síl, je to len marketingová bublina. V prvom rade predstaviteľ radikálneho ľavicového frontu je už od vzniku strany socialistov jej podpredsedom. Strana vlastne prezentuje spájanie ľavice ako spojenie svojho predsedu s podpredsedom. Zostáva teda jedna ministrana s ktorou socialisti dohodli spoluprácu v podobe účasti na kandidátke. Horšie však, ako „veľkosť“ strany Vzdor, je jej radikálne zameranie, popri nich aj komunisti vyznievajú ako baránkovia. To je najväčšie sklamanie z nových slovenských socialistov, namiesto modernej ľavice totiž pripomínajú skôr radikálnych marxistov. A toto mi je cudzie.
Oveľa sympatickejšie je zoskupenie ľudí vedené Stanislavom Mičevom, strana Solidarita – Hnutie pracujúcej chudoby. Už pri vzniku tejto strany stáli osobnosti, ktoré predstavujú záruku, že vrátia sociálnej demokracii na Slovensku jej pravú a nefalšovanú tvár, pri systematickom presadzovaní opatrení na zlepšenie života chudobných pracujúcich, živnostníkov, malých a stredných podnikateľov, farmárov, ľudí odkázaných na pomoc štátu, mladých ľudí pri vstupe do života, ako aj na zabezpečenie dôstojnej staroby a budú podporovať rozvoj spravodlivej občianskej spoločnosti založenej na dodržiavaní základných práv a slobôd pre všetkých. Iskierka stále žije, je len na nás, aby sa rozhorela.
Takže Socialisti pripomínajú autorovi článku ...
Ale nam to nie je cudzie.A to je vazne! "Moderna... ...
Odkedy sa Mičev vzdal kandidatúry v prospech ...
Celá debata | RSS tejto debaty